Termotransfer, a sublimacja – różnice i zastosowanie

01 lutego 2023

Termotransfer, a sublimacja — to pytanie zadaje sobie praktycznie każdy, kto zainteresował się, chociaż w małym stopniu nadrukami na ubraniach lub innych przedmiotach. W dzisiejszych czasach te dwie techniki są bardzo popularne, dlatego, jeśli nie znasz różnicy pomiędzy nimi, zapraszamy do lektury.

Czym jest termotransfer? Jak wygląda proces sublimacji w nadrukach?

Technika termotransferowa jest jedną z najbardziej popularnych technologii przy zdobieniu odzieży oraz produktów tekstylnych. Proces wykorzystuje wysoką temperaturę i siłę nacisku. W dużym skrócie przenosi się uprzednio przygotowany transfer za pomocą wysokiej temperatury oraz docisku. Powoduje to rozpuszczenie kleju, a w następstwie związanie z barwnika z materiałem.

Druk sublimacyjny również zalicza się do termotransferu, jednak zasada samego procesu jest nieco inna. Potrzebna jest wysoka temperatura i docisk, jednak nie używa się kleju, a właśnie zjawiska sublimacji i specjalnych atramentów. Pod wpływem temperatury barwniki przechodzą z wydruku na tkaninę poliestrową. Drugą różnicą jest skład materiału, najlepiej, jeśli będzie to 100% poliestru oraz kolor — sublimacja jest najbardziej efektywna na białych tkaninach.

Jakie jest zastosowanie termotransfera?

Z racji dużej popularności termotransferu, obecnie ma on szerokie zastosowanie. Wszystkie obrazy naniesione podczas tego procesu są niezwykle trwałe i dobrej jakości. Rozdzielczość nawet najmniejszych ilustracji jest wysoka. Taki druk jest także odporny na działanie promieniowania UV, wilgoci oraz wysokich amplitud temperatur. Są specjalne folie flex do użytku na materiałach sportowych, które są bardziej rozciągliwe i lepiej znoszą częste pranie. W termotransferze sitodrukowym stosuje się również różne kleje na odpowiednie podłoża, co zwiększa ich zakres zastosowania. Charakteryzują się także wysoką odpornością na ścieranie. W miarę upływu czasu nie tracą koloru ani ostrości. Mogą być używane jako naklejki na różne przedmioty. Nadruki na koszulkach potrafią przetrwać naprawdę wiele, dlatego nie ma obaw przed praniem ich w pralce nawet w wysokich temperaturach.

Jakie jest zastosowanie sublimacji?

W przypadku druku sublimacyjnego najlepszym materiałem, który się sprawdza w tej technice, jest poliester. Na innych tkaninach nie będzie trwały, jest to spowodowane brakiem odpowiedniej ilości porów na powierzchni, w które wnika atrament po przeprowadzeniu procesu nadruku. Gadżety z nadrukiem to jedna z wielu grup przedmiotów, które są produkowane właśnie w ten sposób. Wszelkie ubrania sportowe wykorzystują druk sublimacyjny. Jest on odporny na działanie temperatury, wilgoci oraz czynników chemicznych.

Sublimacja i termotransfer — co wybrać?

Obie techniki są często wykorzystywane w tworzeniu koszulek, gadżetów i nadruków na inne produkty. Różni je przede wszystkim to, na jakich materiałach mogą być wykorzystywane. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jakie nadruki na odzieży są najlepsze, skontaktuj się z nami, a my doradzimy, który proces będzie bardziej opłacalny i przetrwa nawet najbardziej nieprzewidywalne warunki, na przykład w górach czy na siłowni podczas mocnego treningu.

Realizacje

Zobacz podobne realizacje

Formularz

Skorzytaj z formularza