Sitodruk czy DTG – który sposób nadruku wybrać na koszulki?

23 maja 2023

DTG vs sitodruk — czyli odwieczne pytanie, którą metodę nadruku wybrać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując przygotowanie koszulki czy bluzy i porównujemy obie popularne techniki.

Nadruki na odzieży to praktyczna metoda znakowania, która cieszy się popularnością wśród klientów indywidualnych oraz firm. Jak wiadomo, techniki druku rozwijają się i zmieniają od lat, ale to innowacyjny druk cyfrowy zmienił tę branżę na zawsze. Trzeba pamiętać, że sposoby odwzorowania napisów, logo czy grafik wpływają na ostateczny wygląd i koszt zamówienia. Sitodruk czy DTG to dziś jedne z najpopularniejszych metod znakowania odzieży, które mają swoje wady i zalety. Chcesz nanieść logotyp lub nazwę firmy na koszulki dla pracowników lub klientów? Czytaj dalej!

Sitodruk a DTG — najważniejsze informacje

Kolorowa odzież z nadrukiem to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, czy forma budowania wizerunku firmy. Dzięki odzieży reklamowej możemy ubrać pracowników w jednolite stroje, pracować nad rozpoznawalnością przedsiębiorstwa. Przy szykowaniu się do tego rodzaju inwestycji pojawia się jednak pytanie, jaką technologię druku wybrać? Lepszy będzie sitodruk czy druk cyfrowy DTG?

Sitodruk jest uniwersalną metodą nadruku, polegającą na przepuszczaniu farby przez matrycę, na której jest specjalna emulsja z naświetlonym wzorem. W tym przypadku to siatka o bardzo drobnych dziurkach wpływa na precyzyjność jego odwzorowania. Zaletą gotowego nadruku jest wysoka jakość, trwałość i odporność na ścieranie. Nie grozi mu blaknięcie, co sprawia, że sprawdzi się w przypadku koszulek, które mają być często noszone lub prane. Łatwiej też tak drukować na ciemnych tkaninach. Wadą jest natomiast to, że wymaga on wytworzenia osobnej matrycy dla każdego koloru we wzorze, co sprawia, że jest to droższa metoda nadruku dla projektów wielokolorowych.

Druk DTG (Direct to Garment) to stosunkowo nowa metoda, polegająca na bezpośrednim nanoszeniu farby na tkaninę z użyciem specjalnej drukarki. Zaletą DTG jest szybkość oraz zdolność do drukowania bardziej złożonych wzorów w wielu kolorach o lepszej jakości. Na plus są efektowne przejścia tonalne. Wadą jest to, że nadruki są mniej trwałe niż sitodruk — farba może łatwiej się ścierać, blaknąć po kilku praniach. Ponadto nie wszystkie tkaniny nadają się do druku DTG, ponieważ farba może nie wchłonąć się równomiernie.

Jak podjąć decyzję: DTG czy sitodruk?

Metoda druku powinna być dostosowana do naszych oczekiwań i potrzeb, a także budżetu. Podczas wyboru między DTG a sitodrukiem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  1. Ilość kolorów w projekcie — Sitodruk jest to droższa metoda przy użyciu wielu kolorów, w porównaniu do DTG, który jest w stanie drukować w wielu kolorach bez potrzeby tworzenia dodatkowych matryc.
  2. Rodzaj tkaniny — Niektóre tkaniny, takie jak bawełna, poliester lub mieszanki, nadają się lepiej do druku sitodrukowego, podczas gdy inne, takie jak jedwab lub wełna, wymagają delikatnego podejścia z użyciem DTG.
  3. Jakość — DTG umożliwia drukowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwala na uzyskanie szczegółowych i realistycznych grafik. Sitodruk, z drugiej strony, może być mniej precyzyjny i ma mniejszą możliwość uzyskania odcieni i gradientów.
  4. Trwałość — Sitodruk jest zwykle trwalszy niż DTG, dzięki temu, że farba głębiej wnika w tkaninę. DTG jest bardziej podatne na ścieranie i blaknięcie, zwłaszcza przy częstym praniu.
  5. Koszty — Sitodruk jest droższy w przypadku projektów wielokolorowych, ale jest tańszy w przypadku dużych zamówień. DTG może być bardziej kosztowne dla pojedynczych sztuk, ale jest tańsze dla małych zamówień i projektów z użyciem wielu kolorów.
  6. Czas realizacji — techniki nadruku przez swoją złożoność różnią się też czasem oczekiwania na gotowe zamówienie.

Odpowiedz sobie na pytania, co chcesz nanieść i na jaką tkaninę. Czy zależy Ci na dużym nakładzie? Kto będzie nosił tę odzież i jakie będzie jej przeznaczenie. Unikniesz w ten sposób zbędnych wydatków.

Podsumowanie

Ostatecznie, wybór między DTG a sitodrukiem zależy od konkretnego projektu, jego kosztów, ilości kolorów, preferowanej jakości, czasu wykonania i wymagań co do trwałości. Jeśli zależy Ci na najtrwalszym efekcie, projekt jest prosty, chcesz umieścić jedynie logo lub nazwę firmy, to sitodruk może być lepszym wyborem. To też lepsza opcja, gdy zamówienie dotyczy odzieży roboczej i nadruk ma być odporny na pranie, uszkodzenia mechaniczne oraz zniszczenie. Ewentualnie, gdy ważny jest bardziej ekonomiczny wybór dla dużych zamówień. Jeśli natomiast projekt jest bardziej złożony (pełnokolorowa grafika, zdjęcia), zależy Ci na jakości i szybkości wykonania, DTG może być lepszym wyborem. Polecamy tę metodę również jeśli chcesz przygotować jedną sztukę odzieży.

Realizacje

Zobacz podobne realizacje

Formularz

Skorzytaj z formularza