Termotransfer – co to jest i jak działa ta technologia?

06 czerwca 2023

Nasza firma stosuje kilka metod znakowania odzieży. Na blogu opisywaliśmy już m.in. druk DTG i sitodruk. Przyszła więc kolej na termotransfer – co to jest i jakie ma zalety? Kiedy warto nanosić nadruk za pomocą tej metody? I przede wszystkim – czy to opłacalne rozwiązanie? Jeśli interesuje Cię termotransfer, nasz artykuł na pewno zaspokoi Twoją ciekawość. Zapraszamy do lektury!

Termotransfer – co to jest i na czym polega?

Termotransfer (inaczej termonadruk) jest jednym z najpopularniejszych rodzajów znakowania produktów tekstylnych, w którym wykorzystuje się wysoką temperaturę oraz docisk. Metoda polega na wgrzewaniu w tkaninę przygotowanego wcześniej wzoru za pomocą prasy termotransferowej. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy odpowiednio dobrać temperaturę oraz siłę nacisku.

W procesie termotransferu wykorzystuje się specjalne folie, które różnią się między sobą parametrami:

  • flex – folia wykonana z poliuretanu lub PVC o gładkiej powierzchni,
  • flock – folia z włókien celulozowych o charakterystycznej meszkowatej strukturze.

W Balticprint oferujemy także usługi termotransferowe z wykorzystaniem folii subli-flock, która łączy w sobie zalety sublimacji i folii flock oraz solvent-flex, która sprawdza się przy nadrukach na odzieży sportowej, np. herbach.

Druk termotransferowy – zalety

Metoda termotransferowa jest chętnie wybierana ze względu na jej liczne atuty. Należą do nich:

  • trwałość i dobra jakość nadruku,
  • odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć i wysokie temperatury,
  • stosunkowo niskie koszty i szybki czas realizacji,
  • uniwersalność – metodę można zastosować na różnych materiałach.

Dodatkowo nadruki wykonane tą metodą mają wysokie walory estetyczne – termotransfer umożliwia bardzo dobre odwzorowanie szczegółów i barw

Kiedy warto zdecydować się na nadruk termotransferowy?

Zastosowanie druku termotransferowego w przypadku tekstyliów jest bardzo szerokie. Za pomocą metody można nanieść nadruk m.in. na ubrania: koszulki, bluzy, polary, czapki z daszkiem, odzież roboczą, a także torby. Termotransfer jest często wybierany przez firmy do tworzenia produktów reklamowych, a także przez osoby prywatne, które chcą stworzyć unikatowy element garderoby, np. w prezencie.

Kiedy warto zdecydować się na technikę nadruku termotransferowego? Metoda świetnie sprawdza się przy niskich nakładach, już od jednej sztuki. Wynika to z faktu, że w przypadku znakowania za pomocą folii flex i flock klient nie jest obciążany kosztami przygotowania do druku – to opłacalne rozwiązanie. Należy jedynie pamiętać, że cena wydruku termotransferowego jest uzależniona od wybranego formatu i wielkości zamówienia oraz od skomplikowania wzoru.

Balticprint – odzież znakowana wybraną techniką nadruku

Nasza firma wykonuje nadruki na koszulkach oraz innych tekstyliach za pomocą kilku metod, w tym termotransferu. Jeśli masz wątpliwości, na którą technikę się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu – zapewniamy fachowe doradztwo w tym zakresie. Dlaczego my? W Balticprint przykładamy dużą wagę do jakości naszych realizacji. Dzięki temu masz pewność, że efekt końcowy spełni wszystkie Twoje oczekiwania, a zamówiona odzież będzie trwała i estetyczna.

Realizacje

Zobacz podobne realizacje

Formularz

Skorzytaj z formularza