Sitodruk – co to jest i jakie ma zastosowania?

07 listopada 2022

Jedną z metod druku, jakie wykorzystujemy w Balticprint jest sitodruk – co to jest oraz przy jakich zamówieniach sprawdza się najlepiej? O tym wszystkim piszemy dziś na naszym blogu. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ta metoda pracy, w jaki sposób wykonujemy takie nadruki na odzieży oraz czy warto zdecydować się na sitodruk, jeśli chcesz spersonalizować swoje ubrania albo stworzyć kolekcję odzieży dla pracowników lub klientów firmy. Wszystko opisaliśmy w kolejnych akapitach!

Sitodruk – co to jest?

Na początek zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest sitodruk. Jest to najstarsza i najbardziej rozpowszechniona metoda druku. Wywodzi się ze starożytnej Japonii i stosowana jest do tworzenia trwałych nadruków na odzieży i różnych akcesoriach. Dzięki niej jesteśmy w stanie odwzorować rozmaite napisy i projekty graficzne na różnego rodzaju tekstyliach – koszulkach, bluzach czy plecakach. Sitodruk sprawdza się zwłaszcza przy zamówieniach hurtowych, gdzie potrzebne jest nadrukowanie konkretnej grafiki na większej ilości odzieży i dodatków.

Na czym polega metoda sitodruku?

Sitodruk, czyli inaczej druk sitowy, swoje działanie opiera na wykorzystaniu specjalnej matrycy, czyli tzw. sita. Zazwyczaj ma postać aluminiowej ramy, na której rozpięta jest siatka o bardzo drobnych oczkach. Na siatkę nakładana jest emulsja, którą się suszy i aplikuje na nią projekt graficzny wydruku. Następnie całość jest naświetlana, a w tym czasie oczka się zasklepiają, tworząc na matrycy wzór, który będzie nanoszony na wybrane tekstylia.

Ostatnim etapem drukowania jest rozprowadzenie farby z odpowiednim kolorem na całej powierzchni siatki za pomocą rakla. Kolejny krok polega na przeniesieniu projektu z sita na wybraną część odzieży – farba przeciska się jedynie przez “wolne” oczka. Przenika ona w głąb materiału, dzięki czemu na danym asortymencie zostaje odbity trwały i efektowny symbol lub wybrany projekt graficzny. Na koniec całość poddaje się suszeniu, po czym koszulki czy inne tekstylia z nadrukiem są gotowe do wysyłki do Klienta.

Jakie zalety ma sitodruk?

Powyżej wyjaśniliśmy, co to sitodruk oraz w jaki sposób przebiegają prace z wykorzystaniem tej metody. Pora zatem poznać jej zalety!

Przede wszystkim, sitodruk to bardzo trwała metoda drukarska. W Balticprint używamy farb najwyższej jakości, takich jak farby plastizolowe oraz te na bazie wody. Są one odporne na wilgoć, promieniowanie UV, częste pranie czy intensywne użytkowanie, dzięki czemu zyskujesz pewność, że nadruki wykonywane metodą sitodruku nie zniszczą się po kilku użyciach.

Kolejną zaletą jest szerokie zastosowanie. Sitodruk wykorzystywany jest na wielu tkaninach, takich jak bawełna, dzianina, skóra czy plastik oraz papier. Do wyboru masz pełną gamę kolorystyczną. Sitodruk zapewnia żywe i nasycone barwy przy każdym wydruku.

Warto również wymienić tu fakt, że jest to bardzo opłacalna metoda, szczególnie przy dużych nakładach. Im więcej nadruków sitodrukowych wykonamy, tym niższą cenę oferujemy. To świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują trwałego nadruku w atrakcyjnej cenie!

Wysoka jakość to także jedna z cech sitodruku. Daje on możliwość nadrukowania obrazów czy grafik na dużych i małych powierzchniach z uwzględnieniem nawet bardzo szczegółowych elementów projektu.

Sitodruk, poza drukiem płaskim oferuje też inne możliwości uzyskania efektów specjalnych, jak druk wypukły, brokatowy, nadruk fluorescencyjny czy 3D.

Dziś poznałeś/poznałaś metodę sitodruku, nazywaną też serigrafią. Wiesz już, co to jest oraz w jaki sposób przebiega. W Balticprint wykorzystujemy też inne metody, jak haft komputerowy, sublimację czy termotransfer i wiele innych możliwości. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wiele nadruków możemy dla Ciebie wykonać!

Realizacje

Zobacz podobne realizacje

Formularz

Skorzytaj z formularza