Grafika na koszulkę – sprawdź, jak powinna być przygotowana

10 października 2023

Tworzenie unikalnej koszulki z własnym wzorem to fantastyczny sposób na wyrażenie siebie. Czy jesteś artystą, przedsiębiorcą, czy po prostu chcesz stworzyć coś wyjątkowego – kluczem do sukcesu jest jak przygotować grafikę do druku na koszulkę. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby stworzyć idealną grafikę na koszulkę.

Grafika na koszulkę – na co zwrócić uwagę

Istnieje wiele elementów, które składają się na dobre wykonanie nadruku oraz prawidłowe odwzorowane zaprojektowanej grafiki. Rozdzielczość jest jednym z najważniejszych elementów do przygotowania projektu do druku. Zasada jest prosta: im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość druku. Dla koszulek zaleca się przynajmniej 300 DPI, co oznacza 300 punktów na cal. Taka rozdzielczość zapewnia ostrość i szczegółowość obrazu. Oczywiście równie ważna jest jakość maszyn, rodzaj farb i sposób utrwalenia całości.

Jak przygotować grafikę do druku: wybór metody

Jest kilka technik, które można zastosować do nadruku na koszulkach. Nadruki na odzieży oferowane przez Balticprint obejmują między innymi technikę sitodruku i haft komputerowy. Wybór techniki zależy od rodzaju grafiki, ilości kolorów, liczby zamówionych koszulek i innych czynników.

Sitodruk

Sitodruk to popularna metoda druku, szczególnie użyteczna dla większych zamówień. Plik do sitodruku powinien być wektorowy, a czcionka musi być zamieniona na krzywe. W przypadku nadruku zdjęcia może to być mapa bitowa o minimalnej rozdzielczości 300 dpi 1:1.

Haft Komputerowy

Haft komputerowy to elegancka alternatywa dla druku. Doskonale sprawdza się przy grafikach z dużą ilością detali i kolorów. Do przygotowania grafiki do haftu komputerowego warto zastosować programy graficzne obsługujące rastery (czyli bitmapy składające się z pikseli), takie jak Adobe Photoshop. Najlepiej załączyć plik wektorowy w skali 1:1 lub plik png/jpg w dobrej rozdzielczości, aby haft został przygotowany w oczekiwanym rozmiarze.

Druk cyfrowy DTG I transfery DTF

Druk cyfrowy DTG oraz transfery DTF to dwie technologie drukowania stosowane w zdobieniu odzieży, przede wszystkim w drukowaniu na koszulkach. Druk DTG polega na bezpośrednim nanoszeniu tuszu na odzież za pomocą specjalnej drukarki. Jest to podobne do drukowania na papierze, ale używane są specjalne tusze, które mogą przylegać do tkanin. Natomiast druk DTF polega na drukowaniu wzoru na specjalnej folii, która następnie jest przenoszona na odzież za pomocą prasy cieplnej.

Dane techniczne: plik bitmapy o rozdzielczości 300 dpi, skala 1:1 – rzeczywisty rozmiar wydruku, pliki bez tła. Lub plik wektorowy, w obu wypadkach kolory w CMYK.

Sublimacja

Sublimacja w kontekście druku cyfrowego to technika transferu obrazu, w której obraz jest najpierw drukowany tuszami sublimacyjnymi na specjalnym papierze transferowym. Pozwala uzyskać bardzo trwałe i wyraźne obrazy na różnych powierzchniach, jest jednak ograniczona głównie do materiałów, które są zdolne do absorpcji tuszów w procesie gazowania i krystalizacji.

Dane techniczne: pliki w postaci wektorowej lub bitmapowej o rozdzielczości 300 dpi, plik musi być w skali 1:1. Kolory również w CMYK.

Transfery FLEX/FLOCK/ODBLASK

Transfery FLEX, FLOCK oraz ODBLASK to techniki transferu termicznego, które są stosowane do personalizacji odzieży i innych materiałów tekstylnych. Każda z tych technik ma swoje specyficzne zastosowania i jest idealna do różnych projektów.

Dane techniczne: wszystkie pliki w formie wektorowej z czcionkami zamienionymi na krzywe.

Zasady przygotowania grafiki

  1. Wielkość: grafika na koszulkę powinna być dostosowana do wielkości koszulki. Zbyt mały projekt może wyglądać niewyraźnie, a zbyt duży – nieestetycznie.
  2. Kontrast: zwróć uwagę na kontrast między kolorem koszulki a grafiką. Ciemne wzory na ciemnych koszulkach lub jasne wzory na jasnych koszulkach mogą nie być wystarczająco widoczne.
  3. Kompatybilność kolorów: upewnij się, że wybrana technika druku obsługuje wszystkie kolory w twojej grafice.

Podsumowanie

Tworzenie własnej odzieży z nadrukiem to fascynujące doświadczenie, które pozwala na wyrażenie siebie. Możesz zaprojektować unikalną grafikę dla siebie, stworzyć w ten sposób personalizowany prezent dla kogoś bliskiego lub wyposażyć swoich pracowników w jednakowe koszulki z logo firmy. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie grafiki. Zwróć uwagę na kilka najistotniejszych aspektów, jak: odpowiednia rozdzielczość, dobranie techniki druku do rodzaju grafiki i zasady przygotowania projektu. Jeśli nie masz pewności, który rodzaj nadruku sprawdzi się przy Twoim projekcie, napisz do nas. W Balticprint zawodowo zajmujemy się różnego typu nadrukami na koszulkach – chętnie doradzimy Ci w wyborze oraz zrealizujemy Twoje zamówienie. Możesz zlecić nam zarówno wykonanie pojedynczego nadruku na koszulce, jak i zamówić większą liczbę sztuk, w zależności od Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, byśmy mogli odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wspólnie stworzyć koszulkę z nadrukiem, o jakiej marzysz!

Realizacje

Zobacz podobne realizacje

Formularz

Skorzytaj z formularza