Program hafciarski, czyli jak porozumiewamy się z hafciarką.


Często przy wycenie haftu musimy uświadamiać klienta, dlaczego musi ponieść dodatkową opłatę za przygotowanie projektu (programu) hafciarskiego, nawet gdy posiada logo wektorowe. Postanowiliśmy ten temat trochę rozjaśnić.

Każda,nawet najnowocześniejsza hafciarka potrzebuje specjalnego pliku zapisanego w odpowiednim dla niej formacie.
Nawet, gdy otrzymujemy plik wektorowy z logo, grafiką czy napisem, nasz programista musi go przetworzyć na formę zrozumiałą dla maszyny. Ułożenie ściegów, ich rodzaj, gęstość – wszystkie te czynności trzeba zrobić ręcznie.
Jak zapewne wiecie, nie zawsze logo to prosta czcionka i prosty kształt. Bardzo często zdarza się, że przygotowanie programu na jeden materiał zajmuje kilka godzin. Na szczęście, dla zamawiającego jest to opłata jednorazowa, przy kolejnym zamówieniu już nie doliczana.

Widok z programu hafciarskiego

Widok z programu hafciarskiego

Haft na różnych materiałach.

Czy ten sam program można wykorzystać przy hafcie na polarach, koszulkach lub czapkach? Niestety nie. Każdy program dostosowany jest do jednego rodzaju materiału. Wszystko przez różne grubości materiałów i ich elastyczność. Wyhaftowana na koszulce literka „O”, na innym materiale mogłaby się wcale nie „domknąć” ,mimo że nawet na podglądzie maszyny byłoby wszystko w porządku.

Przygotowanie programu hafciarskiego automatycznie.

Każde oprogramowanie hafciarskie posiada opcję przygotowania programu automatycznie na podstawie pliku wektorowego lub innej grafiki.
Jest to opcja bardzo popularna na portalach aukcyjnych, gdzie taka opłata nie jest doliczana przez „konkurencję”. Oczywiście program robi to bardzo szybko, jednak według jednego schematu, nie jest w stanie, w przeciwieństwie do programisty przewidzieć pewnych rzeczy na podstawie własnych doświadczeń. Jakość takiego haftu będzie daleka od ideału.